Co je to sublimační tisk

Co je technologie sublimačního potisku?

Sublimace je nejmodernější technologie, určená k ve fotografické kvalitě výsledku. Pro potisk jsou určeny různé druhy materiálů s upraveným polyesterovým povrchem (textil, kov, plast, keramika).

Jak to probíhá?

Podstatou technologie je tisk sublimačními inkousty na speciální přenosový papír a následný přenos výtisku prostřednictvím termotransferového lisu na materiál. Tato kombinace zapříčiní, že se inkoust z pevné formy vysokou teplotou z tuhého stavu přemění na plyn a teplota zároveň otevře póry potiskovaného podkladu a umožní vstoupit barevnému plynu. Když se teplota sníží, póry se uzavřou a plyn opět ztuhne. Nyní se stává součástí předmětu a výsledkem je kvalitní dlouhotrvající potisk odolný proti poškrábání na rozdíl od jiných technik potisků, které tisknou pouze na povrch předmětu.

Co nejde?

Sublimační tisk je vždy prováděn na polyester nebo povrchově upravené, zpravidla syntetické materiály. Z výše popsaného průběhu tisku nemůže být sublimace používána na materiálech jako je např. bavlna. Přírodní vlákna a neupravené materiály nemají žádné "póry" k otevření.

Co s tím?

Na materiály, jako je již zmíněná bavlna můžeme "nažehlit" motivem potištěnou bílou sublimační folii, speciálně k tomu určenou. Toto je vhodné i na barevné podklady z bavlny (např. trička).